Városlista
2025. december 5, péntek - Vilma

Hírek

2013. Szeptember 23. 14:00, hétfő | Helyi
Forrás: MTI

Megújul a dombóvári Kossuth-szobor

Megújul a dombóvári Kossuth-szobor

Nem csak másolatot készítenek róla, de restaurálják is Horvay János immár Dombóváron álló Kossuth-szobrát,

amely a "nemzet főterének" átépítését célzó Steindl Imre Program (SIP) keretében, másolatban kerül vissza a Kossuth térre - értesült csütörtökön az MTI.

Horvay János hatalmas, kétszeres embernagyságú alkotását a Batthyány-kormány minisztereit ábrázoló mellékalakokkal együtt a Rákosi-korszakban távolították el a térről, helyére 1952-ben Kisfaludi Strobl Zsigmond, Kocsis András és Ungvári Lajos Kossuth-szoborcsoportja került, amelyet restaurálás után a tervek szerint Esztergomban állítanak fel.
Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezetője az MTI-nek megerősítette: a Horvay-féle Kossuth-szobor másolására és a kompozíció talapzatára kiírt tendert a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. nyerte nettó 511 millió forintos ajánlatával. Az eredmény a kihirdetés után tíz nappal, jövő héten válik hivatalossá.
A SIP vezetője elmondta: a Reneszánsz Zrt. olyan megoldással készíti el a másolatot, amelynek eredményeként a Dombóváron álló eredeti mű sérüléseit is kijavítja. A nyertes pályázó ugyanis olyan eljárást választott, amellyel nem egy gipszmásolaton, hanem az eredeti szobrokon végzi el a szükséges kiegészítéseket, helyreállításokat.
"Mindennek költségeit a vállalat állja, így ez nem kerül plusz pénzébe sem az államnak, sem a dombóvári önkormányzatnak" - hangsúlyozta.
Az Országház homlokzati felújítását is végző Reneszánsz Zrt. az anyag kiválasztásával is garantálja, hogy időtálló másolat készüljön. A szokásosnál jóval szigorúbb előírásoknak is megfelel a száz fagyási ciklusra bevizsgált süttői kemény mészkő, a szobrok felületét pedig antigraffiti réteg védi - árulta el Wachsler Tamás.
Mint közölte: a Kossuth-szobor posztamense és főalakja a tér avatására, 2014. március 14-re készül el, az egész kompozíció pedig jövő év júliusára.
Az Országgyűlés döntése alapján a Kossuth tér szobrainak tekintetében az 1944 előtti képzőművészeti arculat visszaállítását kell megvalósítani Andrássy Gyula, Kossuth Lajos, Tisza István és II. Rákóczi Ferenc emlékműveivel. Ezek közül eredetiben csak a fejedelem szobra áll a téren.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 05. 00:00, péntek | Helyi

Együtt a dombóvári Platán Otthonért – Hálás köszönet a támogatóknak!

2025. november 8-án az MMSZ Esterházy Miklós Technikum sportcsarnoka adott otthont a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza Platán Otthon jótékonysági báljának.

2025. December 04. 00:00, csütörtök | Helyi

Karácsonyi varázslat a dombóvári BestByte-ban – készülj a meglepikre!

Tedd felejthetetlenné az idei karácsonyt – brutális BestByte akciók indulnak Dombóváron december 5-től!

2025. December 03. 11:15, szerda | Helyi

Egy álom beteljesülése, arany- és ezüstérmek Dombóvár büszkeségének!

Horváth Eszter tündöklése a nemzetközi porondon

2025. December 02. 19:55, kedd | Helyi

Kettős jubileum Dombóváron: 70 éves a Kapos Táncegyüttes, 20 éves a Kosársuli

A jubileumi rendezvények méltóképpen adóztak mindazok előtt, akik hozzájárultak e két meghatározó helyi érték fennmaradásához és fejlődéséhez.